Concept:Power is the rate at which work is done.Explanation:Given: horizontal force F=50N, distance s=500cm=5m, time t=1s.Work done is calculated as:W=F×s=50×5=250JPower is work done per unit time:P=tW=1250=250WTherefore, the object moves with a power of 250W.Answer:D. 250W