Concept:Hare’s apparatus compares liquid columns under the same pressure to find relative density.Explanation:Relative density of liquid X = height of liquid Xheight of water.Height of water = 0.3m.Height of liquid X = 0.5m.So relative density = 0.50.3=0.6.This means liquid X is less dense than water.Answer:B. 0.6