Concept:An echo is sound reflected back to the listener, so sound travels twice the distance between the boy and the wall.Explanation:Distance between boy and wall is 408m.Total distance travelled by the sound before the echo is heard: d=2×408=816m.Given time for echo, t=2.4s.Speed of sound, v=td=2.4816=340m/s.Answer: D. 340m/s