Concept:At the highest point, the projectile’s kinetic energy is zero and its gravitational potential energy is given by PE=mgh.Explanation:Mass, m=4kgHeight, h=40mGravitational field strength, g=10ms−2Potential energy, PE=mghPE=4×10×40PE=1600JAnswer:The potential energy at the highest point is 1600J, which is option B.