Concept:Use the combined gas law since the amount of helium remains constant while pressure and temperature change.Explanation:Convert initial temperature to kelvin:T1=273∘C+273=546 KAt STP, T2=273 K and P2=76 cmHg.Given: P1=114 cmHg, V1=2667 cm3.Using T1P1V1=T2P2V2:V2=V1×P2P1×T1T2V2=2667×76114×546273V2=2667×1.5×0.5V2=2667×0.75=2000.25 cm3The mass of helium is extra information and is not needed here.Answer:A. 2000.25 cm3