Concept:A floating object displaces its own mass of liquid. Density and relative density are found from mass over displaced volume.Explanation:Since 31 of the cube is above the liquid, the submerged fraction is 32. Side length =50 cm =0.5 m. Volume submerged =32(0.5)3=0.0833m3. Mass of liquid displaced equals mass of the cube: 75 kg. Density of liquid =0.083375=900kg m−3. Relative density =1000900=0.9.Answer:D. 0.90