Concept:The period of an alternating current is the time taken for one complete cycle. It is the reciprocal of frequency: T=f1.Explanation:We are given frequency f=100 Hz. Using the formula T=f1: Substitute the given value: T=1001T=0.01 s Therefore, the period is 0.01 seconds.Answer:T=0.01 s, which is option B.