Concept:A markup is added to the cost price first, then a discount is applied to the marked price. The final selling price determines the overall profit or loss.Explanation:Let the cost price be CP=100%.Adding a 30% markup gives the marked price:MP=100%×(1+30%)=130%Now a 20% discount is placed on this marked price:SP=130%×(1−20%)=130%×80%=104%So the selling price is 104% of the cost price, which is above the original 100%.Therefore, he makes a profit of:104%−100%=4%Answer:He makes a profit of 4%, so the correct option is C (4%).