Concept:Vapour density is the ratio of the mass of a given volume of gas to the mass of the same volume of hydrogen. It is also equal to half of the molar mass of the gas.Explanation:At s.t.p., 1 mole of any gas occupies 22.4dm3.The gas occupies 5.6dm3, which is 22.45.6=41 of a mole.So, 11.0g represents 41 mole of the gas.Therefore, the molar mass is:M=11.0g×4=44gmol−1Vapour density is calculated using:Vapour density=2Molar mass=244=22Answer:The vapour density of the gas is 22.Correct option: A.