Concept:The same quantity of electricity liberates chemically equivalent amounts of different substances.Explanation:For silver: Ag++e−→Ag1 mole of Ag requires 96500 C.Charge needed to liberate 16.0 g of Ag isQ=10816.0×96500=14296.30 CThis same charge is used for magnesium:Mg2++2e−→Mg2×96500=193000 C liberates 24 g of Mg.Mass of Mg liberated ism=19300014296.30×24=1.78 gAnswer:D. 1.78 g