Concept:Vapour density is half the molar mass of a gas.Explanation:At s.t.p., one mole of any gas occupies 22400cm3.Calculate the number of moles of the gas:n=molar volumeV=22400560=0.025molUse the mass and moles to find the molar mass:M=nm=0.0250.4=16.0g mol−1Vapour density is related to molar mass by:Molar mass=2×vapour densityTherefore:Vapour density=216.0=8.0Answer:B. 8.0