Concept:Solubility is the concentration of a saturated solution, expressed as moles of solute per cubic decimetre of solution.Explanation:Use the formula: Solubility=volume of solvent in dm3number of moles of solute.First, calculate the number of moles of potassium chloride (KCl).Molar mass of KCl=39+35.5=74.5gmol−1.Mass of solute =25.0g.Moles of KCl=74.525.0=0.336mol.Since the density of water is approximately 1gcm−3, 80g of water occupies 80cm3=0.080dm3.Now, calculate the solubility: Solubility=0.080dm30.336mol=4.2moldm−3.Answer:4.2moldm−3 — Option D.