Concept:Use the ideal gas equation to find the volume occupied by one mole of gas at the given conditions.Explanation:The ideal gas equation is PV=nRT.Convert temperature from Celsius to kelvin: T=13∘C+273=286 K.Given values: n=1 mole, P=1.58 atm, R=0.082 L atm mol−1 K−1. Also, 1 L =1 dm3.Make volume the subject: V=PnRT.Substitute the values: V=1.581×0.082×286Calculate: V=1.5823.452=14.84 dm3Thus, the volume occupied is 14.84 dm3.Answer:A. 14.84 dm3