Concept:The relative atomic mass is the weighted average of the masses of an element's isotopes, using their percentage abundances as weights.Explanation:Isotope 816Z has mass number 16 and abundance 80%.Isotope 818Z has mass number 18 and abundance 20%.Convert percentages to fractions: 80%=10080 and 20%=10020.Relative atomic mass =(16×10080)+(18×10020)=(16×0.8)+(18×0.2)=12.8+3.6=16.4Answer:D. 16.4