Concept:Heating calcium hydrogen trioxocarbonate(IV) causes thermal decomposition, producing a calcium carbonate precipitate.Explanation:The decomposition equation is:Ca(HCO3)2ΔCaCO3(s)+H2O(g)+CO2(g)One mole of Ca(HCO3)2 gives one mole of CaCO3 precipitate.First, convert the volume to dm3:200cm3=0.2dm3Calculate the moles of calcium hydrogen trioxocarbonate(IV):Moles=Concentration×Volume=0.50×0.2=0.1molMolar mass of CaCO3:40+12+(3×16)=100g/molSince 1mol of Ca(HCO3)2 yields 100g of CaCO3:0.1mol×100g/mol=10gAnswer:The maximum weight of solid precipitated is 10g, which is option A.