Concept:The percentage composition of an element in a compound is the mass of that element divided by the total molar mass of the compound, multiplied by 100%.Explanation:Calcium trioxocarbonate(IV) has the formula CaCO3.Molar mass of oxygen atoms in the compound: 3×16=48.Molar mass of CaCO3=40+12+48=100.Percentage of oxygen =10048×100%.Percentage of oxygen =48%.Answer:48% — Option B.