Concept:The atomic mass of an element is the weighted average of the masses of its isotopes.Explanation:Let the relative abundance of the isotope of mass number 37 be x%.Then the relative abundance of the isotope of mass number 35 is (100−x)%.The average atomic mass is:10035(100−x)+37x=35.5Simplify the equation:3500−35x+37x=35503500+2x=35502x=50x=25Therefore, the isotope of mass number 37 has a relative abundance of 25%.Answer:25% (Option B).